روش پاك كردن لاك از روی فرش

روش پاك كردن لاك از روی فرش

انتشار:
روش پاك كردن لاك از روی فرش امتیاز: 0 نفر از 687

ریختن لاک روی فرش فاجعه ای است که شاید هیچ وقت فراموش نشود. دلیل این امر چیزی نیست مگر علم کافی نداشتن در راستای از بین بردن لک لاک از روی فرش است. از آنجایی که شاید همه شما یک بار هم در زندگی خود این اتفاق تلخ را تجربه کرده باشید. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا راهکارهای را برای از پاک کردن لک لاک از روی فرش با شما عزیزان در میان بگذاریم. تا از این پس در زمان مواجه شدن با این مشکل خیلی نگران و ناراحت نشوید. با ما همراه باشید اگر نمی خواهید فرش نو و جدید شما با ریختن لاک راهی قالیشویی شود.

پاك كردن لاك خیس از روی فرش

 پاک کردن لاک خیس از روی فرش به مراتب از لاکی که خشک شده باشد ساده تر است؛ زیرا با برداشتن لاک خیس به سرعت می توانید بخش اعظمی از کار را پیش ببرید. شما می توانید لاک خیس ریخته شده را از روی فرش یا مبل با استفاده از یک قاشق در ابتدا بردارید. این را به یاد داشته باشید که نباید مدام قاشق کثیف را روی فرش بکشید. قاشق را در هر بار برداشتن لاک به خوبی تمیز کنید. در قدم بعد می توانید با استفاده از یک پارچه به صورت ضربه ای لاکی که باقی مانده است را جذب آن کنید. از حوله استفاده کنید که جذب بهتری داشته باشد. در آخر هم می توانید با استفاده از استون، اسپری مو، آب اکسیژنه و شیشه پاک کن لک باقی مانده را به راحتی پاک کنید.

 این را به یاد داشته باشید که ابتدا موادی شبیه استون و اسپری مو را روی قسمتی از فرش که دیده نمی شود و زیر مبل است امتحان کنید تا اگر رنگ فرش رفت در معرض دید نباشد.

 لاک خیس را به گونه ای از روی فرش پاک کنید که به عمق فرش شما نفوذ نکند و تار و پود فرش را کثیف نکند و این کار باید به صورت ضربه ای انجام شود.

پاك كردن لاك خیس از روی فرش

پاك كردن لاك خشک از روی فرش
 

برای پاک کردن لاک خشک از روی فرش پرسه طولانی تری در پیش روی شما است. مخصوصا اگر فرش شما سفید رنگ باشد زیرا محدودیت در استفاده از پاک کننده ها دارید. به عنوان مثال شما نمی توانید استون و آب اکسیژنه استفاده کنید زیرا سبب از بین بردن رنگ فرش شما می شود همچنین برای فرش های قرمز هم نمی توانید از وایکتس استفاده کنید زیرا رنگ فرش شما به طور کل می رود و یک لک سفید باقی می ماند. برای این کار ابتدا باید با چاقو لاک خشک شده را جدا کنید بعدا با جارو برقی به خوبی تار و پود پارچه را تمیز کنید. سپس می توانید با استفاده از شیشه پاک کن یا اسپری مو و با استفاده از یک حوله تمیز لک فرش را به صورت ضربه ای پاک کنید.

به هیچ عنوان مواد پاک کننده لاک را مستقیم روی فرش نریزید زیرا این کار به بافت فرش شما آسیب وارد می کند.

هیچ وقت نباید پارچه را روی فرش بکشید زیرا لکه لاک را بیشتر می کند بهتر است به صورت ضربه ای لک را از روی فرش بردارید.

پاك كردن لاك خشک از روی فرش

پاك كردن لاك از روی فرش و مبل با استون

 استون یکی از بهترین و کاربردی ترین پارامترهای است که همیشه برای برداشتن لاک از روی دست استفاده می شود؛ اما ایا این محصول را می تواند برای برداشتن لاک از روی فرش و مبل هم استفاده کرد. در پاسخ به این سوال باید بگویم بله به شرط آن که استون شما صد در صد و خالص نباشد. این روزها استون های راهی بازار شده اند که به دو دسته تقسیم می شوند. لاک پاک کن های که فاقد استون صنعتی است و مانع از بین بردن لک روی فرش شما می شود. شما می توانید از این پدهای که به صورت آماده یا در شیشه های مخصوص به فروش می رسد برای از بین بردن لک لاک استفاده کنید.

با استفاده از گوش پاک کن می توانید لک لاک را به صورت نقطهای پاک کنید بی آنکه مواد روی تمام مبل شما پخش شود.

اگر پارچه مبل شما مخمل است بهتر است با استفاده از جوش شیرین و مسواک به برداشتن لاک بپردازید.

پاك كردن لاك از روی فرش و مبل با استون

پاك كردن لاك از روی فرش با اسپری مو
 

اسپری مو یکی از بهترین گزینه های است که سبب از بین رفتن لک لاک می شود بی آنکه سبب آن شود بافت پارچه مبل و فرش شما آسیب وارد شود. در ابتدا نیاز است بخشی که لاکی شده است را با مقداری آب مرطوب کنید. سپس با استفاده از اسپری مو که بالای 15 بار باید روی لک لاک اسپری شود روند نظافت آن را دنبال کنید. در نظر داشته باشید که پانزده دقیقه باید به اسپری فرصت دهید تا خشک شود. سپس لک لاک را با استفاده از یک مسواک از روی فرش بردارید. هر چقدر این کار بیشتر تکرار شود لاک سریع تر از بین می رود.

می توانید در کنار اسپری اگر لک خیلی خشک بود و پاک نشد از الکل صنعتی نیز استفاده کنید.
 اسپری مو به راحتی لک لاک را شبیه به استون از روی فرش و مبل شما بر می دارد بی آنکه سبب لک شدن فرش شما شود.

پاك كردن لاك از روی فرش با اسپری مو

پاك كردن لاك از روی فرش با آب اکسیژنه

یکی از قدیمی ترین و روتین ترین پارامترهای که برای پاک کردن لک لاک به شما توصیه می شود آب اکسیژنه است. برای این منظور کافی است شما حوله ای را به آب اکسیژن آغشته کنید و روی فرش قرار دهید و بردارید به راحتی لک لاک از روی فرش شما برداشته می شود. مخصوصا اگر لاک شما قدیمی باشد و خشک شده باشد؛ زیرا در کمتر از پانزده دقیقه با برداشتن پارچه دیگر شاهد لک نخواهید بود.

 آب اکسیژنه ماده ای است شبیه لاک پاک که برای مصارف متفاوت در صنعت دارو و رنگ سازی مورد استفاده قرار می گیرد.
 آب اکسیژنه را برای فرش های سرمه ای و قرمز استفاده نکنید زیرا سبب می شود فرش شما روشن شود و جای لک شبیه وایکتس باقی بماند.

پاك كردن لاك از روی فرش با آب اکسیژنه


پاك كردن لاك از روی فرش با سرکه سفید
 

یکی از طبیعی ترین موادی که شما برای برداشتن لک از روی فرش می توانید از آن استفاده کنید سرکه سفید است. سرکه به راحتی لک خودکار، لک لاک و سایر لک های سفت و سخت را از روی مبل و فرش شما بر می دارد. شاید سرکه سفید نسبت به سایر مواد شیمیای اشاره شده لک را دیرتر از روی فرش بردارد اما کمترین آسیب را به فرش شما وارد می کند. مخصوصا اگر فرش شما دست بافت باشد حتما توصیه می شود از سرکه سفید برای برداشتن لک استفاده کنید. شما می توانید سرکه را روی لک فرش بریزید و سپس با استفاده از یک حوله تمیز به برداشتن لک بپردازید.

برداشتن لک لاک با استفاده از سرکه سفید برای فرش های تیره و روشن کاربرد دارد.
عموما قالیشویی ها برای اینکه به رنگ فرش شما آسیبی وارد نشود از مواد طبیعی شبیه سرکه سفید استفاده می کنند.

پاك كردن لاك از روی فرش با سرکه سفید

پاك كردن لاك از روی فرش با آب داغ و صابون

یکی از بهترین گزینه های که برای آخرین پیشنهاد برای شما داریم استفاده از آب داغ و صابون است. شاید این کار قدری زمان بر و خسته کننده باشد اما دیگر نگرانی از هیچ بابت نخواهید داشت شما می توانید قسمتی از فرش که لک دارد را با صابون و آب داغ و یک مسواک مخصوص برای فرش به راحتی تمیز کنید. بر اساس نظرات کاربران آب داغ به تنهایی لک را از روی فرش برمی دارد اگر ممارست شما زیاد باشد و چند روز با آب داغ بخشی از فرش که لک شده است را دستمال بکشید.

شما می توانید با بخار شو و بدون هیچ مواد شوینده ای به برداشتن لک لاکی که خشک شده است نیز اقدام کنید.

پاك كردن لاك از روی فرش با آب داغ و صابون

کلام آخر پیرامون روش های برداشتن لک لاک

همان طور که در طی مقاله پیش رو مطالعه کردید برای برداشتن لک لاک از روی فرش چندین راهکار در پیش روی شما قرار داده شده است. برای داشتن لک لاک های خیس عموما پرسه زمانی زیاد طولانی شامل حال شما نمی شوداما لاکی که خشک شده است نیاز به ممارست بیشتری برای از بین بردن لک آن است. از یاد نبرید که به هیچ عنوان استون صد در صد و وایکتس را نباید برای این منظور مورداستفاده قرار داد؛ زیرا این کار سبب می شود فرش شما لک دار شود و هیچ وقت دیگر آن لک سفید از بین نرود. از همین رو بهتر است حتما موادی که در طی مقاله به آن اشاره شد ابتدا در بخشی که خارج از دید است مثلا زیر فرش با استفاده از یک گوش پاک کن امتحان شود و سپس لک را پاک کنید. امید است مطالب ارائه شده در راستای آشنایی شما عزیزان با لک لاک از روی فرش مورد توجه شما قرار گرفته باشد و از این پس نگرانی بابت این موضوع نداشته باشید. نکات ارائه شده را برای لاک از روی مبل هم می توانید امتحان کنید. اگر شما هم طرح و ایده ای دارید می توانید بادوستان ما به اشتراک بگذارید.

 برداشتن لک لاک