چگونه مبل مناسب منزلمان تهیه کنیم؟

انتشار:
چگونه مبل مناسب منزلمان تهیه کنیم؟ امتیاز: 4.2 - 4.2

مبلمان یکی از بزرگترین و مهم ترین لوازم منزل به شمار می روند که عموما سایر لوازم منزل بر اساس مبلمان انتخاب می شوند. بنابراین در تهیه آن باید بسیار دقت نمود. اما ممکن است به دلیل تنوع بسیار بالای مبلمان، به هنگام خرید کمی گیج شوید. بر این اساس بسیار مهم است تا پیش از خرید مبل نکاتی را درنظر داشته باشید تا از خرید خود کاملا راضی و مطمئن باشید. در ادامه ما به بررسی نکاتی می پردازیم که با درنظر گرفتن این نکات می توانید با اطمینان خاطر بیشتری خرید مبل خود را انجام دهید.

درنظر گرفتن متراژ فضا جهت قرارگیری مبل

اولین قدم جهت انتخاب مبل مناسب منزل این است که از متراژ فضای در اختیار خود کاملا آگاه باشید. انتخاب مبل‌های حجیم برای پذیرایی‌های کوچک با متراژ کم موجب کوچکتر نشان داده شدن فضا و پدید آمدن حس گرفتگی و خفگی در فضا می‌شود. همچنین قرار دادن مبل‌های خیلی کوچک برای فضاهای بزرگ هم اصلا مناسب نیست. مبلمان باید کاملا متناسب با فضای پذیرایی شما باشند تا موجب از بین رفتن زیبایی فضا نشوند. بنابراین اندازه‌گیری فضای در اختیار جهت قرارگیری مبلمان منزل  پیش از خرید بسیار مهم است.
حتی باید ابعاد درب منزل خود را هم درنظر بگیرید چراکه در شرایطی ممکن است مبلمان بسیار حجیم و بزرگی تهیه کنید که حتی از درب ورودی منزل شما امکان عبور نداشته باشد. بنابراین ابعاد مبل باید کاملا متناسب با ابعاد فضای مور نظر شما انتخاب شود.

درنظر گرفتن متراژ فضا جهت قرارگیری مبل

 

توجه به سبک چیدمان فضا

توجه به سبک چیدمان فضا در هنگام انتخاب نوع مبل بسیار اهمیت دارد. اینکه سلیقه شما به چه صورت است و سبک مورد پسند شما کدام است، بسیار اهمیت دارد. چراکه سبک مبلمان شما باید کاملا با سایر لوازم منزل شما هم‌خوانی داشته و متناسب با سایر لوازم منزل باشد تا تناسب و تعادل بصری برقرار شده و فضای شما ظاهری دلنشین و زیبا داشته باشد.
این که سبک منزل شما مدرن است یا سنتی، کلاسیک است و یا سایر انواع سبک‌ها، تعیین کننده سبک مبلمان شما نیز است و باید کاملا سبک انتخابی مبلمان متناسب با سبک کلی فضای شما و سایر لوازم منزل شما باشد.
بنابراین به هنگام انتخاب نوع مبل، علاوه بر در نظر گرفتن سلیقه و علاقه خود، باید تناسب و هماهنگی با سایر لوازم نیز برقرار گردد.

توجه به سبک چیدمان فضا

 

کاربری و هدف استفاده از مبل

پیش از خرید مبل باید به هدف استفاده از آن توجه نمود. اگر قرار است مبلمان شما در فضای نشیمن و جهت استفاده خانوادگی قرار بگیرد، مبل کلاسیک و یا استیل خیلی مناسب فضای شما نیستند چراکه این دسته از مبلمان دارای ساختاری نسبتا سفت و سخت بوده و در اثر استفاده طولانی مدت موجب خستگی بدن می‌شود. بنابراین بهتر است از مبلمان نرم‌تر مانند مبلمان راحتی استفاده شود.
 برعکس اگر قرار است از مبلمان در پذیرایی منزل و جهت پذیرایی از مهمانان مورد استفاده قرار بگیرد، بهتر است از مبلمان رسمی‌تر و مجلل‌تر استفاده شود. اما در هر حالت درنظر گرفتن سلیقه یکی از مهم‌ترین عوامل انتخاب مبل به شمار می‌رود.

کاربری و هدف استفاده از مبل

 

توجه به سبک زندگی جهت انتخاب مبل مناسب

هنگام انتخاب مبلمان منزل بسیار مهم است تا سبک زندگی خود را درنظر بگیرید. برای مثال اگر افراد خانواده در طی روز مدت زمان زیادی بر روی مبلمان می‌نشینند بسیار مهم است تا نوع مبلی که تهیه می‌نمایید بسیار محکم و مقاوم باشد تا در اثر استفاده مداوم دچار فرورفتگی و یا خرابی نشود.
یا در مثالی دیگر اگر فرزند کوچک در خانه دارید در ابتدای امر باید کاملا امنیت فرزند خود را در نظر گرفته و از تهیه مبلمانی که دارای گوشه‌های تیز هستند خودداری نمایید. از طرفی به دلیل آنکه امکان کثیف شدن مبل توسط کودک وجود دارد و یا حتی اگر فرزندی ر خانه ندارید اما به دلیل مشغله زیاد و یا دلایل دیگر امکان تمیز نمون مداوم مبلمان را ندارید، بهتر است پارچه مبل خود را به رنگ روشن و یا از جنسی که تمیز کردن آن بسیار دشوار است انتخاب ننمایید. انتخاب رنگ‌های تیره که کثیفی را نشان نمیدهند و یا جنس پارچه‌هایی نظیر چرم که تمیز نمودن آنها ساده است می‌تواند مناسب باشد.

توجه به سبک زندگی جهت انتخاب مبل مناسب

از طرفی دیگر بسیار مهم است تا از شخصیت خود آگاه باشید. اگر فردی تنوع طلب هستید و نیاز دارید تا در بازه‌های زمانی کوتاه مبلمان خود را تعویض نمایید، بهتر است هزینه بسیار زیادی را صرف تهیه مبلمان ننمایید.
 اما اگر فردی هستید که یک دست مبلمان را برای مدت طولانی استفاده می‌نمایید، بهتر است بر اساس بودجه خود مبلی بسیار باکیفیت و بادوام تهیه نمایید تا بتوانید از آن در طی زمان طولانی‌تری استفاده نمایید.

 

انتخاب جنس چوب مبل

در انتخاب جنس چوب مبل باید دقت کافی داشت تا از چوب بسیار مقاوم و مستحکم استفاده شده باشد. چوب‌هایی نظیر راش و گردو از جمله چوب‌های بسیار مقاوم و مستحکم به شمار می‌روند. استحکام چوب بکار رفته در ساختار مبل، ضامن کیفیت و دوام مبل است.

انتخاب نوع پارچه مبل

توجه به نوع پارچه و رنگ پارچه مبل از دیگر مواردی است که به هنگام خرید مبلمان باید به آن توجه نمود. اینکه در وهله اول رنگ مبلمان و جنس آن با سایر لوازم منزل شما همخوانی و هماهنگی داشته باشد از موارد بسیار مهمی است که باید حتما درنظر داشت. جنس پارچه نیز کامل وابسته به سلیقه و نیاز شما است.

انتخاب نوع پارچه مبل

درنظر داشتن بودجه

بودجه یکی از مهمترین عواملی است که درواقع تعیین کننده انتخاب شما است. چراکه هنگامی که می‌خواهید مبلی را تهیه نمایید در ابتدا باید بودجه خود را در نظر گرفته و سپس بر آن اساس مبل مورد نظر خود را تهیه نمایید. بسیار مهم است که با هر بودجه ای که در اختیار دارید، سعی کنید با کیفیت‌ترین نوع مبل را تهیه نمایید تا بتوانید در طی زمان طولانی‌تری از آن استفاده نمایید و نیاز نباشد تا پس از مدتی هزینه‌ای اضافه‌تر را جهت تعمیر مبلمان خود صرف نمایید.
اگر پیش از خرید به موارد بالا مراجعه نموده، همگی را در نظر بگیرید و پاسخی برای هریک داشته باشید، می‌توانید هم خرید آسان‌تری داشته باشید و هم مبل کاملا مناسب منزل و مطابق با سلیقه خود انتخاب نمایید و هرگز جهت خرید مبل دچار سردرگمی نشوید.

 

 

دیدگاه های سایر کاربران

دیدگاه خود را با مادر میان بگذارید.