چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم؟

انتشار:
چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم؟ امتیاز: 1.3 - 1.3

سبک منزل خود را در نظر بگیرید

اگر فضای سالن پذیرایی شما حس و حال سنتی دارد، رنگ‌های گرم مانند قهوه‌ای و قرمز و همچنین رنگ‌های خنثی نظیر کرم و طوسی می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای رنگ مبلمان شما باشند. چرا که در کنار لوازم سنتی منزل شما ترکیب دلنشینی را به وجود می‌آورند.
اگر سبک منزل شما بیشتر نزدیک به سبک مدرن است، تضاد میان رنگ‌ها مانند سفید و مشکی و رنگ‌های روشن و خنثی می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای رنگ مبلمان شما باشد. چرا که در سبک مدرن بیشتر  سادگی و استفاده از رنگ‌های خنثی مطرح است. بنابراین باید در انتخاب رنگ به سلیقه و سبک منزل خود کاملا آگاه باشید.

سبک منزل خود را در نظر بگیرید


بر اساس سبک زندگی خود تصمیم بگیرید

اگر در منزل خود حیوان خانگی و یا کودکی دارید که احتمال کثیف شدن مبلمان را بسیار بالا می‌برند، بهتر است از رنگ تیره برای مبلمان خود استفاده نمایید و یا حتی اگر کودک و حیوان خانگی ندارید اما شرایط زندگی شما به گونه‌ای است که امکان تمیز نمودن مداوم مبلمان برای شما وجود ندارد، بهتر است از رنگ‌های تیره برای مبلمان خود استفاده نمایید که کثیفی را کمتر نشان می‌دهند.

بر اساس سبک زندگی خود تصمیم بگیرید

استفاده از رنگ خنثی در مبلمان

رنگ‌های خنثی نظیر بژ، خاکستری، کرم و... رنگ‌هایی هستند که به سادگی با تمامی وسایل و لوازم منزل ست می‌شوند و درواقع رنگ‌هایی هستند که هیچ‌گاه از مد نیافته و در طی طولانی مدت نیز موجب خستگی شما نمی‌شوند. چراکه در هنگام انتخاب رنگ مبل اگر فردی تنوع طلب نیستید باید دقت داشته باشید که رنگی را انتخاب کنید تا برای زمان طولانی از آن استفاده نموده و از رنگ آن خسته نشوید. هرگاه در انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان خود دچار سردرگمی شدید، رنگ‌های خنثی بهترین گزینه محسوب می‌شوند چرا که با هر رنگی قابلیت ست شدن دارند.

استفاده از رنگ خنثی در مبلمان

استفاده از رنگ مبل به عنوان نقطه کانونی


اگر قرار است مبلمان شما به واسطه رنگی که دارد نقطه کانونی و مرکز توجه فضای شما باشد، پس باید رنگ مبلمان خود را رنگی کاملا خاص و جالب توجه انتخاب نمایید. اما در این شرایط سایر لوازم منزل شما باید رنگی تقریبا خنثی داشته باشند تا بدین ترتیب رنگ مبلمان شما به چشم بیاید و اولین چیزی که مورد توجه قرار می‌گیرد، مبلمان شما باشد. در این شرایط رنگ‌های پررنگ و شاد می‌توانند گزینه مناسبی به شمار بروند.

استفاده از رنگ مبل به عنوان نقطه کانونی

توجه به محل قرارگیری مبل

محل قرارگیری مبل یکی دیگر از مهمترین عواملی است که به هنگام خرید باید به آن توجه نمود. برای مثال اگر قرار است مبلمان خود را در زیر پنجره، جایی که آفتاب مستقیم به آن می‌تابد قرار دهید، باید بدانید که رنگ پارچه مبلمان در اثر قرارگیری در معرض نور خورشید رنگ پریده و روشن می‌شود، بنابراین بهتر است از رنگ‌های روشن استفاده نمایید تا مشکلی از این بابت نداشته باشید.

 

 

توجه به محل قرارگیری مبل

درنظر گرفتن پالت رنگی جهت انتخاب رنگ مبل

به هنگام انتخاب رنگ مبلمان، بهتر است پالت رنگی فضای در اختیار خود را نیز در نظر بگیرید، اینکه رنگ دیوارها چه رنگی هستند، رنگ کف، رنگ و طرح فرش، رنگ پرده‌ها، رنگ‌بندی سایر لوازم و وسایل و... همه این موارد را باید درنظر گرفت تا در نهایت یک پالت رنگی زیبا و دلنشین به دست آید. در شرایطی ست کردن مبلمان با پرده می‌تواند جلوه زیبایی به فضا ببخشد اما در مواردی نیز می‌توان رنگ مبلمان را خنثی درنظر گرفت و درعوض رنگ کوسن‌ها را با رنگ پرده‌ها ست نمود.

درنظر گرفتن پالت رنگی جهت انتخاب رنگ مبل

توجه به متراژ فضای در اختیار

از دیگر عوامل تعیین کننده رنگ مبلمان، متراژ فضای در اختیار شما است. اگر متراژ فضای شما بسیار کم است، بهتر است از مبلمان به رنگ روشن و طرح‌های بسیار کم نقش استفاده نمایید تا فضای شما را روشن‌تر و دل‌بازتر جلوه دهد. حتی در شرایطی اگر رنگ دیوار و مبلمان خود را به صورت یک رنگ و یا به رنگ‌های خیلی مشابه هم انتخاب نمایید نیز تاثیر به‌سزایی در بزرگتر جلوه دادن فضا خواهد داشت

توجه به متراژ فضای در اختیار0

 

درنظر گرفتن هدف استفاده از مبلمان

اگر شما از مبلمان خود به عنوان فضایی برای استراحت و آرامش استفاده می‌نمایید، بهتر است از رنگ‎‌های آرامش‌بخش نظیر رنگ‌های خنثی و پاستلی برای مبلمان خود استفاده نمایید و هرگز ار رنگ‌های شاد و پررنگ استفاده ننمایید.
اما اگر  قرار است هدف شما از استفاده از مبلمان در جهت بازی‌های شاد، دورهمی‌های خانوادگی، سرگرمی و به طور خلاصه فعالیت‌های پر جنب و جوش باشد، شاید استفاده از رنگ‌های شاداب‌تر و پررنگ‌تر بتواند گزینه مناسب‌تری نسبت به رنگ‌های ملایم‌تر باشد، چراکه حس پویایی و حرکت را به فضای شما منتقل می‌کند. بنابراین توجه به کاربری و نوع استفاده از مبلمان می‌تواند تاثیر بسیار زیادی درتعیین رنگ مبلمان شما داشته باشد.

درنظر گرفتن هدف استفاده از مبلمان

درنظر گرفتن موارد ذکر شده در بالا می‌تواند راهنمای بسیار مناسبی جهت انتخاب مناسب‌ترین رنگ مبلمان برای فضای منزل شما باشد، با مرور هریک ازاین موارد و تناسب آنها با شرایط زندگی خود، دیگر به هنگام انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان خود دچار سردرگمی و اشتباه نخواهید شد. اما در نهایت بسیار مهم است که سلیقه و علاقه خود را کاملا در نظر داشته باشید چراکه کسی که در نهایت قرار است در مدتی طولانی از این مبلمان استفاده نماید خود شما هستید.

 

دیدگاه های سایر کاربران

دیدگاه خود را با مادر میان بگذارید.